Wyzwania dla życia konsekrowanego we współczesnym świecie, zagadnienia dot. ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, lekcje religii w szkole oraz kwestie przygotowań do Roku Jubileuszowego 2025 były głównymi tematami 149. Zebrania Plenarnego KWPŻZZw Polsce, które odbyło się w dniach 17-19 września br. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
Główny temat spotkania dotyczył wyzwań dla życia konsekrowanego w realiach współczesnego świata.
Skupiono się przede wszystkim na kwestiach dobrej formacji duchowej, osobistego nawrócenia oraz świadectwa wiary. Wśród prelegentów gościem specjalnym była Sekretarz Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego s. Simona Brambilla MC.
Ponadto uczestniczki zebrania polecały Bogu wszystkie osoby dotknięte powodzią oraz modliły się o dar jedności, zgodę i respektowanie prawa Bożego w naszej Ojczyźnie, a także o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W obradach wzięło udział około 130 sióstr przełożonych prowincjalnych i generalnych z ponad stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.
Publikujemy pełny tekst komunikatu:
W dniach 17-19 września 2024 roku odbyło się w Warszawie 149. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.
1. W obradach wzięło udział około 130 sióstr przełożonych prowincjalnych i generalnych z ponad stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.
2. Uczestniczki okazały solidarność w dotkniętymi powodzią mieszkańcami południowych województw Polski. W modlitwie polecały Bogu zmarłe ofiary kataklizmu i wszystkich dotkniętych klęską powodzi.
3. Wiodący temat spotkania brzmiał „Wyzwania dla życia konsekrowanego w realiach współczesnego świata”. Wśród prelegentów szczególnym gościem była Sekretarz Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego s. Simona Brambilla MC. Podejmując zagadnienie z różnych perspektyw zabierający głos podkreślali konieczność życia prawdziwie oddanego Bogu w świecie podlegającym szybkim przemianom sekularyzacyjnym. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie wysokiego poziomu życia konsekrowanego poprzez dobrą formację, osobiste nawrócenie i wyraziste świadectwo wiary.
4. W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, z którymi się spotykamy, część Zebrania poświęcono obowiązującym regulacjom dotyczącym ochronie małoletnich. O rozpoznawaniu symptomów przemocy i sposobach reagowania na nie mówiła s. Agnieszka Jarkowska SCdSC.
5. Członkinie Konferencji wyraziły zaniepokojenie planowanymi zmianami zachodzącymi w polskiej szkole, szczególnie w zakresie nauczania religii. Dotyczy to zarówno wymiaru ilościowego katechezy, jak też pomniejszania jej znaczenia w programie nauczania dzieci i młodzieży.
6. Przejęte obecną sytuacją w Polsce przełożone w czasie Eucharystii modliły się o dar jedności, zgodę i respektowanie prawa Bożego w naszej Ojczyźnie, a szczególnie o poszanowanie życia od jego poczęcia do naturalnej śmierci.
7. W 70. rocznicę zorganizowanej przez rząd PRL likwidacji 318 żeńskich domów zakonnych na Ziemiach Odzyskanych i skomasowania ok. 1500 sióstr w 7 obozach pracy uczestniczki Zebrania wspomniały siostry dotknięte tymi działaniami. 3 października br. zorganizowane zostanie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim otwarte Sympozjum upamiętniające wydarzenia znane pod kryptonimem „Akcji X-2”.
8. Świadome łask związanych ze Świętym Rokiem Jubileuszowym 2025, który odbędzie się pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, przygotowujemy się do tego ważnego wydarzenia w Kościele powszechnym. Od kilku lat uczestniczymy w kolejnych etapach drogi zaproponowanej przez Dykasterię ds. Życia Konsekrowanego. Ponadto czynimy to poprzez modlitwę, odpowiadając na zaproszenie papieża Franciszka, który rok 2024 ogłosił Rokiem Modlitwy.
9. Całość trzydniowego spotkania poprowadziła Przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych Matka Ewa Kaczmarek MChR przy współpracy z siostrami z Konsulty i z sekretariatu Konferencji.
s. Urszula Fabisiak MChR, rzecznik prasowy Konferencji WPŻZZ
Warszawa, 19 września 2024 roku
Za: episkopat.pl