W Orszaku za gwiazdą...!
6 stycznia 2023 r., w Uroczystość Objawienia Pańskiego, ulicami wielu polskich miejscowości przeszedł Orszak Trzech Króli. Tysiące mieszkańców pokłoniły się nowonarodzonemu Jezusowi.
Orszak Trzech Króli – uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Wywodzi się on z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej, ale podobny jest w swoim charakterze do parad organizowanych w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku i w innych miastach świata. Polski Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie.
Pierwszy polski Orszak Trzech Króli powstał jako kontynuacja jasełek w Szkole Żagle Stowarzyszenia Sternik. Od 2004 roku organizowano w niej jasełka, w których brali udział wszyscy uczniowie. Zwiększająca się liczba uczniów sprawiła, że w roku 2008 jeden z nauczycieli wraz z dyrektorem Teatru Buffo oraz dyrektorem Sternika wpadli na pomysł, aby z jasełkami wyjść na ulicę, odnawiając w ten sposób starą tradycję. W pierwszych orszakach uczestniczyli jedynie uczniowie szkoły Żagle, do kolejnych przyłączyły się inne szkoły, a następnie wiele organizacji społecznych, harcerskich i innych. W Orszaku Trzech Króli biorą udział całe rodziny oraz indywidualni uczestnicy tworząc wspólnie piękne widowisko, którego jednym z celów jest przeżycie prawdy o Wcieleniu Boga oraz publiczne wyznanie przynależności do wspólnoty ludzi wierzących.
Logo i symbole orszaku zaprojektował Jarosław Kłaput znany m.in. z przygotowania projektu muzeum Powstania Warszawskiego i muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Stroje w postaci kolorowych peleryn zaprojektowali inni rodzice dzieci uczących się w Żaglach. Pierwszym reżyserem przedsięwzięcia był Jerzy Stokłosa.
Tego roku, podobnie jak w poprzednich latach, w Orszaku brały udział także nasze siostry, które wraz ze wspólnotą parafialną przeżywały to, coraz bardziej popularne, wydarzenie.