Rodzina Bł. Edmunda Bojanowskiego prowadziła warsztat na temat Eucharystii jako tajemnicy celebrowanej. Mieliśmy okazję zwrócić m.in. uwagę na to, jak ważna była Msza Św. dla naszego Patrona, bł. Edmudna, który niemal każdego dnia w niej uczestniczył.
23 listopada odbył się VIII Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Katowickiej. Na spotkaniu zgromadziło się ponad dwustu przedstawicieli ruchów, stowarzyszeń i wspólnot katolickich. Temat Kongresu brzmiał: Eucharystia jako tajemnica wyznawana, celebrowana i świętowana. Spotkanie rozpoczęliśmy od udziału w uroczystej Mszy Świętej, pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca, w krypcie archikatedry. Podczas homilii pasterz diecezji wzywał nas do dawania świadectwa wiary oraz do dojrzałej współpracy z duszpasterzami. Parafia powinna być wspólnotą wspólnot, a my sami powinniśmy unikać indywidualizmu w naszej pracy ewangelizacyjnej.
Po Eucharystii udaliśmy się do auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, gdzie abp Skworc otwarł Kongres, a następnie ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa, wprowadził nas w temat nowego programu duszpasterskiego na lata 2019-2022.
Pierwszy wykład wygłosił ks. dr hab. Jacek Kempa na temat: „Wielka tajemnica wiary – Eucharystia jako tajemnica wyznawana”. Wykładowca zwrócił naszą uwagę, że wszystko, co dzieje się podczas Mszy św. ma swoje korzenie w historii zbawienia. Drugim prelegentem był ks. bp dr Adam Wodarczyk. Temat konferencji: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy. Eucharystia jako tajemnica celebrowana” wprowadził nas w liturgię Mszy św. Jak powiedział ks. biskup jest ona z natury swojej znakiem, który wyraża Kościół. Jest znakiem sakramentalnym, który zawsze związany jest z aspektem reprezentacji, to znaczy stania przed Bogiem w imieniu jakiejś większej społeczności, ostatecznie zawsze w imieniu całego Kościoła. „W każdym miejscu, gdzie sprawowana jest liturgia jest Kościół obecny. Jest obecny z całą swoją istotą. Nie tylko część Kościoła, ale w znaku jest obecny cały Kościół i wszyscy sprawujący liturgię powinni to czynić w tej świadomości, że tutaj jest obecny w tej czynności, w tym naszym uczestnictwie, zaangażowaniu cały Kościół; że my ten Kościół w znaku przedstawiamy, a równocześnie dla całego Kościoła, poprzez uczestnictwo w liturgii, upraszamy łaski zbawienia”. Trzecim prelegentem był ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer. Przedstawił zagadnienie pt. „Posłani w pokoju Chrystusa. Eucharystia jako tajemnica świętowana”. Prelekcja oparta była na trzech elementach: I „Widzieć” - O współczesnych przemianach w rozumieniu czasu wolnego i świętowania niedzieli; II „Oceniać” – świętowanie niedzieli w perspektywie społecznej i etycznej; III „Działać” – świętowanie jako zobowiązanie religijno-moralne.
Po przerwie na posiłek udaliśmy się do pracy w grupach, gdzie, po teoretycznej części wykładowej, dzieliliśmy się własnym doświadczeniem. Każdy temat podzielony był na 2 zespoły. Rodzina Bł. Edmunda Bojanowskiego prowadziła warsztat na temat Eucharystii jako tajemnicy celebrowanej. Mieliśmy okazję zwrócić m.in. uwagę na to, jak ważna była Msza Św. dla naszego Patrona, bł. Edmudna, który niemal każdego dnia w niej uczestniczył. Podczas podsumowania przedstawione były praktyczne uwagi na temat świętowania i celebracji Mszy Św. w parafiach. Pojawiło się wiele konkretnych propozycji i rozwiązań, które zostaną przedstawione księdzu bp. Adamowi Wodarczykowi.
Na zakończenie pomodliliśmy się modlitwą uwielbienia i dziękczynienia.
Dobry Bóg dał nam łaskę uczestnictwa w tym ważnym i pięknym wydarzeniu. Chwała Panu. Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia brali udział w Kongresie po raz pierwszy. Reprezentowali nas s. M. Patrycja Grodzieńska, s. M. Iwona Kuczera, Jadwiga i Andrzej Stanikowie oraz Katarzyna Koza. Włączyliśmy się także aktywnie w przygotowanie Kongresu poprzez zakup i wydruk identyfikatorów, wydruk ankiet i upieczenie ciasta. Każdemu uczestnikowi spotkania podarowaliśmy świeczkę z cytatem bł. Edmunda: „Każda dobra dusza jest jako ta świeca, która sama się spala a innym przyświeca” oraz obrazek naszego Patrona. Udział w Kongresie był bardzo cennym i miłym doświadczeniem, dziękujemy wszystkim zaangażowanym w jego przygotowanie i przeprowadzenie.
Katarzyna Koza