Aniołowie są prawdziwi, choć nie możemy ich zobaczyć. Ich niewidzialna obecność fascynuje nie tylko wierzących: wiele osób doświadcza w krytycznych momentach życia anielskiej interwencji. Na temat tych bezcielesnych stworzeń krąży wiele mitów. Oto trzy rzeczy, które warto wiedzieć o aniołach.
Aniołowie nie słyszą naszych myśli
Jak wyjaśniają specjaliści od angelologii, aniołowie nie mogą słyszeć naszych myśli. Bardzo wielu spraw mogą się domyślić, obserwując nas i używając swojego potężnego intelektu, ale nie mają dostępu do tego, co dzieje się w naszej głowie.
- Anioł nie zna naszych myśli: tylko Pan Bóg wie, o czym marzymy, za czym tęsknimy, czego potrzebujemy. Dlatego, jeśli chcemy coś z naszym aniołem robić albo potrzebujemy jego pomocy, musimy mu o tym dać znać - mówi s. Maria Druch ze zgromadzenia Sióstr od Aniołów.
Anioł nie może działać niezgodnie z wolą Boga
Czy możemy mieć wpływ na to, w jaki sposób będzie nam pomagał anioł, którego prosimy o pomoc? Bardzo często modlimy się do Michała Archanioła, św. Rafała czy naszych aniołów stróżów, prosząc ich o bardzo konkretną pomoc. To, że bardzo mocno czegoś chcemy i wręcz żądamy od aniołów wykonania naszej prośby wcale nie znaczy, że zostanie ona spełniona.
Kryterium jest jasne: jeśli to, o co prosimy, jest zgodne z wolą bożą, anioł na pewno nam w tym pomoże. Jeśli nasza prośba przyniesie więcej szkody niż dobra i nie jest po bożej myśli - anioł wesprze nas w inny sposób.
Anioł może przyjąć widzialną postać, ale nie musi mieć skrzydeł
O aniołach w widzialnej postaci mówi wiele Pismo Świete. W Ewangelii zazwyczaj są opisywani jako "mężowie w lśniąco białych szatach"; Maryja przy zwiastowaniu widziała archanioła Gabriela i rozmawiała z nim całkiem po ludzku. W Księdze Tobiasza czytamy historię archanioła Rafała, który przybył z konkretną misją i by ją wykonać, przybrał postać mężczyzny.
Anioł, który zgodnie z wolą Boga chce ukazać się człowiekowi, nie musi jednak mieć skrzydeł ani wyglądać tak, jak kojarzymy z obrazków "Anioła Stróża". Pismo Święte mówi, że może wręcz wyglądać groźnie, a aniołowie często zaczynają rozmowę z ludźmi od słów "nie bój się". Widzenie aniołów jest czasem przywilejem danym świętym, jak np. ojcu Pio, ale częściej jest związane z ich konkretną misją i zależy od tego, czy ukazanie się człowiekowi będzie pomagać w jej realizacji, czy też nie.