Gdzie narodził się Jezus – Zbawiciel świata? W apokryfach, czytamy o zabudowaniach dla zwierząt, innym razem o pomieszczeniach na sprzęt gospodarczy, czego przykładem są kolędy: „Do szopy hej pasterze”, „Mizerna cicha, stajenka licha” . Wobec tego szopa czy stajnia?
Ewangeliści, ani razu ich nie wspominają. Mateusz pisze o domu, a Łukasz, najbardziej dociekliwy, jeśli chodzi o dokładność historyczną, wspomina o żłobie: …nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. Gdzie i w jakich okolicznościach Miriam porodziła małego Jeszuę, autorzy drugiej i czwartej Ewangelii milczą. Z całą pewnością chodzi tu o symbolikę. Dziurawa, zniszczona stajnia, to Stary Testament, wraz jego tradycjami i oczekiwaniem na przyjście Mesjasza. To tam przyszedł na świat Zbawiciel - taka jest wymowa stajenki. Obecności owiec, baranów, woła i osiołka w Betlejemskiej grocie jest także symboliczna: całe stworzenie, i ludzie i zwierzęta, padają na kolana wobec tego przedziwnego wydarzenia, jakim było pojawienie się w ludzkiej postaci Mesjasza, Zbawiciela świata.
Tradycja budowania szopki bożonarodzeniowej wywodzi się z Italii, i jest związana z osobą św. Franciszka z Asyżu. Pragnąc przybliżyć ludziom klimat narodzenia Chrystusa, kazał zbudować w Greccio żywą szopkę, w której znajdowały się żywe zwierzęta. Do tej tradycji nawiązuje wystrój w kościołach i kaplicach. Obecność stajenek ma nas prowadzić do adoracji Miłości, która przyszła do swoich…. (por. św. Jan)
Adorujmy Boga, który stał się człowiekiem! Kontemplujmy Jego Miłość!!!
Poniżej - stajenki w naszych klasztornych kaplicach.
Cd. może nastąpić...