Od 3 do 6 czerwca 2024 roku odbywały się w Panewnikach, w domu prowincjalnym Sióstr Służebniczek NMP, rekolekcje „Rodziny Bł. Edmunda Bojanowskiego”.
Rekolekcje prowadził ks. Jarosław Zieliński ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, założonego w Paryżu przez Wincentego a Paulo w celu ewangelizacji ubogich, głównie w małych miasteczkach i wioskach. Misjonarze prowadzili przytułki dla sierot, opiekowali się chorymi i potrzebującymi pomocy. Stąd też Zgromadzenie to jest bardzo bliskie Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek NMP. Współprowadzącą była s.M. Patrycja Grodzieńska, która dbała o piękno liturgii i wszystkich nabożeństw, a także o tzw. stronę techniczną.
Pobyt w Panewnikach zgromadził 14 osób, przedstawicieli wspólnot z Gierałtowic, Kochłowic, Piotrowic i Wesołej. Hasłem przewodnim rekolekcji były słowa bł. Edmunda: „Człowiek modlący się jest człowiekiem pragnienia”.
Ksiądz rekolekcjonista, zafascynowany postacią bł. Edmunda Bojanowskiego, przytaczał wiele cytatów mówiących o umiłowaniu przez naszego Patrona Eucharystii, modlitwy oraz adoracji Najświętszego Sakramentu, a także o wnikaniu w głąb serca, aby poznać wolę Bożą i ją realizować. Cytując i przedstawiając postać bł. Edmunda, pragnął zaszczepić w nas umiłowanie modlitwy, która daje siły do działania. Pierwsza nauka rekolekcyjna poświęcona była modlitwie i jej oddziaływaniu na życie i działalność bł. Edmunda.
Jak przypomniał rekolekcjonista, nasz Patron nie zaczynał niczego bez modlitwy. Każdy dzień rozpoczynał od powierzenia siebie i podejmowanych zadań Bogu i Maryi. Ks. Jarosław wyjaśniał nam potrzebę modlitwy za innych ludzi, tak żywych jak i umarłych. Zwrócił też uwagę, jak ważny jest sakrament pokuty i pojednania poprzedzony rzetelnym rachunkiem sumienia. Dał nam przykład jak postępować w życiu, polecając wszystko Bogu i Maryi, ufając Opatrzności Bożej, aby osiągnąć sukces i dojść w spokoju i radości do Pana.
Druga nauka rekolekcyjna dotyczyła miłosierdzia w życiu Bł. Edmunda, który od swojej młodości działał w tym duchu w Towarzystwie Dobroczynnym i Kasynie Gostyńskim, a następnie pomagając ubogim, potrzebującym i zaniedbanym, a w końcu tworząc Ochronki i największe swoje dzieło, jakim jest Zgromadzenie Sióstr Służebniczek. Bojanowski pokazał nam, że człowiek czyniący miłosierdzie upodabnia swoje serce do Serca Jezusowego. Jest to też spuścizna dla nas, członków „Rodziny Edmundowej”. Podczas naszych ćwiczeń duchowych nie zabrakło wspólnej modlitwy różańcowej, Drogi Krzyżowej, nawiedzenia cmentarza oraz miłych i owocnych rozmów.
Z całego serca dziękujemy wszystkim zaangażowanym w dzieło rekolekcji. Tym, którzy dbali o stronę duchową, ale też organizacyjną i gastronomiczną oraz o nasze dobre humory i samopoczucie. Dziękujemy bardzo ks. Jarosławowi Zielińskiemu i siostrom służebniczkom oraz siostrze M. Patrycji za trud podjęcia się zorganizowania tych rekolekcji. Dziękujemy też sobie nawzajem, my, wszyscy uczestnicy, za bycie ze sobą, wspieranie się, wymianę doświadczeń. Dziękujemy za wspaniale spędzony czas, który nas umocnił, wzbogacił duchowo i zachęcił do gorliwej modlitwy i czynienia dzieł Miłosierdzia.
Lucyna Cieleban
z Wesołej