Powołani do świętości w świecie współczesnym
 Powołani do świętości w świecie współczesnym

„Każdego Bóg prowadzi inną drogą,

Przez którą idąc ma dojść do Niego”.

 

 

W dniach od 8 do 10 listopada 2019 roku odbywało się spotkanie przewodniczących wspólnot lokalnych Stowarzyszenia „Rodzina bł. Edmunda Bojanowskiego”. Tym razem zaproszeni zostaliśmy do Leśnicy, gdzie w tym roku obchodzono Jubileusz 100-lecia domu prowincjalnego. Zjazd rozpoczęliśmy wspólną kolacją oraz rozmowami integracyjnymi i relacjami z ostatnich wydarzeń w radosnej atmosferze kolejnego spotkania. W sobotę po Mszy św. i śniadaniu wysłuchaliśmy dwóch konferencji o. Dariusza Malajki OMI, który towarzyszył nam przez cały zjazd, a który przybył do nas ze Świętego Krzyża, gdzie jest rektorem Bazyliki Trójcy Świętej. Tematem rozważań o. Dariusza był tekst adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Franciszka „Gaudete et exsultate” – o powołaniu do świętości w świecie współczesnym.

 


W swoim dokumencie papież przekonuje, że świętość jest dla każdego, a chodzi w niej o to, by dokonywać zwykłych czynności w niezwykły sposób. Każdy jest powołany do świętości na właściwej sobie drodze, a jedyny smutek jaki może nam towarzyszyć - to nie być świętym. Papież wskazuje również konkretne sposoby dążenia do świętości. Przede wszystkim mamy być czujni, ponieważ zło jest realne, szatan istnieje, a jego celem jest zniszczenie człowieka. Mamy żyć wiarą, mamy być zimni albo gorący, bo letniość jest chorobą duszy. Musimy się stale nawracać i odnajdywać w sobie pierwotną gorliwość. Nasza wiara zaś ma się wyrażać w modlitwie, regularnej spowiedzi, Eucharystii, rozważaniu Pisma Świętego, czynieniu miłosierdzia.

 


Po obiedzie odmówiliśmy część Różańca Świętego przy grocie lurdzkiej, a następnie udaliśmy się do sali na spotkanie informacyjne. Po wprowadzeniu M. M. Brygidy Biedroń, Katarzyna Koza i Krzysztof Skibniewski zrelacjonowali udział w Kapitule Generalnej, na której reprezentowali, wraz z Mirosławem Tomasiakiem, Stowarzyszenie. Po modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia spotkaliśmy się z matką prowincjalną M. M. Maksymilianą Dziubek, która przybliżyła nam historię tego miejsca. Później wysłuchaliśmy kolejnej konferencji, po której nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu. Niedziela rozpoczęła się od Mszy św. w kaplicy domu prowincjalnego. Wzięliśmy w niej udział wraz z Siostrami tutaj mieszkającymi i Matką Generalną Dąbrówką Augustyn.

 

 

Po wspólnym śniadaniu w refektarzu Sióstr odbyło się spotkanie organizacyjno – informacyjne. Uczestniczyła w nim również Matka Generalna. Poruszaliśmy tematy, które zasygnalizowane zostały na Kapitule. Dotyczą one zadań i wyzwań, stojących przed członkami Stowarzyszenia na jego obecnym etapie rozwoju. Próbujemy je rozpoznać, odczytać i podjąć z rozwagą, aby wszelkie zmiany przyczyniały się do lepszego funkcjonowania naszej wspólnoty i ubogacania jej członków. Podążając śladami bł. Edmunda nie możemy być głusi na Jego wezwanie do miłości Boga i bliźniego, do miłości służebnej na wzór Maryi. Matka M. Dąbrówka, we wprowadzeniu do dyskusji, zachęciła nas do tego, aby na nowo odczytywać charyzmat bł. Edmunda Bojanowskiego, co też dzieje się na każdej Kapitule generalnej. Jesteśmy również i my zaproszeni do charyzmatu, nie będącego niczyją własnością, ale darem Boga, który za sprawą Ducha Świętego chce tchnąć w ten charyzmat życie.

 


Serdecznie dziękujemy za zaproszenie do Leśnicy, gdzie mogliśmy przypomnieć sobie urywek historii Zgromadzenia. Przede wszystkim dziękujemy M. M. Dąbrówce Augustyn za przybycie na nasz zjazd i obecność wśród nas. M. M. Brygidzie Biedroń, S. M. Patrycji Grodzieńskiej, M. M. Maksymilianie Dziubek oraz wszystkim siostrom leśnickim i o. Dariuszowi Malajce za zorganizowanie tego spotkania, za troskę o sprawy ducha i ciała. Wielkie Bóg zapłać!

 

Katarzyna Koza

Więcej foto