Uroczystość Bożego Ciała w Berlinie
Uroczystość Bożego Ciała w Berlinie

Chociaż dzień roboczy, w Berlinie też obchodzimy Uroczystość Bożego Ciała.

 

 

 

 

 


Katolicy w Berlinie żyją w diasporze - jest nas zaledwie 9%, protestanci stanowią 19%, a reszta to muzułmanie, którzy nie prowadzą statystyk. W społeczeństwie są też deklarujący się jako niewierzący, których kilka lat temu było aż 63%. Nie mniej w czwartek wieczorem na jednym z centralnych placów (Gendarmenmark) w śródmieściu Berlina zebrała się dość pokaźna grupa wiernych. Media podały ok. 6 tyś.

 


Pod przewodnictwem Arcybiskupa Heinera Koch została odprawiona przy polowym ołtarzu Msza św. Eucharystię koncelebrowało jeszcze dwóch biskupów pomocniczych i licznie przybyli kapłani. Byli również obecni dyplomaci, przedstawiciele wspólnot obcojęzycznych, poszczególne parafie ze sztandarami, Rycerze Jerozolimscy...

 

 

 


Ksiądz arcybiskup w kazaniu mówił o integracji, odwadze wychodzenia na przeciw trudnościom i o chęci podjęcia trudu. Mówił, że żaden początek nie jest łatwy (nie tylko kazania – dodał żartobliwie). Ileż to już razy wychodziliśmy z przebaczeniem, a zostaliśmy odtrąceni i mimo to zaczynamy na nowo. Często stoimy przed bramą i nie wiemy co dalej. Trzeba odwagi, zachęcał, by popchnąć po prostu drzwi, może nie są zamknięte. Po Mszy św. odbyła się procesja głównymi ulicami miasta, która zakończyła się błogosławieństwem przed aktualnie remontowaną katedrą. Po uroczystości, a była już prawie 21.00, wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.

 

s.M. Cherubina