Kanada: spotkanie młodych w Banff
Kanada: spotkanie młodych w Banff

26 stycznia, mimo wielkiej śnieżycy i minusowych temperatur, młodzież diecezji edmontońskiej podjęła trud wyprawy na skupienie do Banff. Do kanadyjskiej grupy dołączyło 5 młodych z polskiej parafii Różańca Św. Przy autokarze czekał już na nas bp. Gregory Bittman, który po krótkiej modlitwie pobłogosławił nam na czas podróży i skupienia. I tak z Bogiem wyruszyliśmy w białą krainę.


Zawiązanie wspólnoty


Cała grupa liczyła 26 osób. Banff to górskie miasteczko odległe około 4 godziny od Edmonton. Wykorzystując czas już w autobusie zawiązaliśmy wspólnotę. Każdy z uczestników przedstawił się dodając do swego imienia cechę, która zaczynała się na literę rozpoczynającą jego imię. Niektórym sprawiło to niemało kłopotu, bo z języka polskiego trzeba było się przestawić na j. angielski, i tak Łukasz ( po ang. Lukas) nie wiedział, co wybrać. Okazało się, że uczestnicy mają ogromne poczucie humoru. Po tej zabawie wspólnie odmówiliśmy Różaniec w kilku językach w intencji naszej młodzieży, ale szczególnie w intencji SDM w Panamie i za solenizantkę Natalię, która tego dnia obchodziła swoje 18 – te urodziny. Podczas tej wyprawy towarzyszył nam ks. Roger Karol Niedzielski, neoprezbiter pochodzący z drugiej polskiej parafii w Edmonton.

 


W białej krainie: dla ciała i dla ducha


W sobotę do południa mieliśmy czas na aktywność fizyczną, by wykorzystać piękno górskiej krainy. Co niektórzy wybrali się na narty, inni spacerowali po Johnston Canyon, gdzie zamrożone wodospady zapierały dech w piersiach. To był czas na relaks, a następnie mieliśmy czas na wzmocnienie ducha - ks. Roger wygłosił konferencje nawiązującą do słów Maryi „Oto Ja Służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”. Zaznaczył w niej jak ważne jest używanie słów według ich prawdziwego znaczenia, jak to określił na początku: „nie każdą kobietę można nazwać matką”. Także Maryja nazwała siebie Służebnicą, mając na myśli całe bogactwo tego Słowa zapisanego na kartach Biblii. Dalej nasz moderator Szymon przygotował dla nas quiz o SDM w Panamie. Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć czegoś nowego o tym kraju. Oczywiście nie zabrakło nagród, m.in. koszulek z logo naszej diecezji na SDM Panama 2019. Ponieważ nie znaliśmy się tak dobrze nadszedł czas na zabawy aktywizujące i integrujące nasza grupę, które poprowadziły siostry. Trwając w klimacie słów Maryi „Oto Ja Służebnica Pańska....”, dzieliliśmy się Słowem Bożym, opowiadając, która z postaci Pisma Świętego jest nam bliska i dlaczego.


Szczęśliwi i radośni


I tak jak powiedział papież Franciszek do młodych w Krakowie: „A wy bądźcie szczęśliwi i radośni...To jest nasz obowiązek, tych, którzy idą za Jezusem” tak można było wyczuć i u nas to szczęście i radość, że jesteśmy razem i że łączy nas Chrystus. Podczas tego skupienia mogliśmy doświadczyć wielkiej otwartości na siebie nawzajem i Bożej obecności w drugim człowieku. I niech w tym będzie Bóg uwielbiony!

s.M. Rafała Duraj