Skupienie w sobotniej szkole
Skupienie w sobotniej szkole

W wielu miastach poza granicami kraju dzieci jednej narodowości spotykają się w tak zwanych sobotnich szkołach, gdzie uczą się języka swoich rodziców a czasem już tylko słyszanym u swoich dziadków. W Edmonton w Kanadzie istnieją dwie takie szkoły. Siostry Służebniczki uczą w szkole im. H. Sienkiewcza, która liczy już ponad 60 lat istnienia.

 


Tradycją tej szkoły jest dzień skupienia organizowany od pewnego czasu w okolicach Uroczystości Wszystkich Świętych. Powodem ku temu jest pielęgnowanie tradycji modlitwy za zmarłych na katolickim cmentarzu Krzyża Świętego, który znajduje się poza miastem.

 

W tym roku dzień skupienia był wypełniony niewiadomymi. Najpierw anioły (siostry prowadzące to skupienie) dowiedziały się że nie będzie Mszy, potem że nie będzie kościoła, a potem że nie będzie sali, aby zgromadzić dzieci. Na szczęście życzliwość ze strony Polonii okazała się większa niż wszelkie przeszkody, a siostry i nauczyciele po raz kolejny doświadczyli, że Pan Bóg pisze prosto po krzywych liniach.

 

 

 


I skupienie odbyło się w przepięknej Sali balowej Domu Polskiego. Dzieci zjawiły się na 10 i przywitały ich dwa anioły: Gabriel i Rafał, którzy, otrzymawszy od Boga ukrytą tajemnicę, mieli się nią podzielić z uczniami. Dzieci śpiewały i tańczyły oraz zgadywały kolejne litery hasła: Szczęśliwi. Bo tacy są Święci i takimi chce nas mieć Bóg. Następnie każdy uczestnik miał czas adoracji Jezusa na krzyżu, bez Którego nie mielibyśmy dostępu do pełni szczęścia.

 

 

 


Dzieci cieszyły się odkrywaniem śladów Pana w ich krótkim życiu i losowały sobie patrona na następny rok. Nadszedł czas na poczęstunek – pyszną pizzę, po której udaliśmy się autokarem na cmentarz katolicki.

 

 

 

Uczniowie poprowadzili część różańca w intencji zmarłych z ich rodzin i poległych w obronie ojczyzny. Bóg czasem zdaje się wymagać rzeczy niemożliwych, ale daje siły i posyła pomocną dłoń, wszystkim którzy Jemu ufają. Tak było i tym razem, o czym przekonali się uczniowie, nauczyciele i siostry ze szkoły H. Sienkiewicza.

 

Siostry z Kanady