Rejs z Jezusem
Rejs z Jezusem

REKOLEKCJE DLA DZIEWCZYNEK z klas 2-5 i 6-8 „Rejs z Jezusem”

W Domu Prowincjalnym w Warszawie odbyły się rekolekcje dla dziewczynek ze szkoły podstawowej. Uczestniczki wsłuchiwały się na modlitwie w głos Kapitana Statku - Jezusa i zgłębiały treści biblijne związane z Jego działalnością nad Jeziorem Genezaret.

 


Młodsza grupa „wypłynęła w rejs” 5-7 kwietnia 2019 r. Załoga była bardzo liczna: 32 dziewczynki, 4 animatorki, s. M. Leoncja i s. M. Celestyna. Przed wyprawą trzeba było poznać trasę, dlatego spotkanie rozpoczęło się od drogi krzyżowej. Po każdej stacji była zapalana świeca, która miała przypominać, że to Chrystus – jest tym, który oświetla drogę i wskazuje cel. Następnie odbyły się warsztaty z fotosymbolami, które miały na celu wzajemne poznanie się załogi. Jest to bardzo ważne przed wyprawą, ponieważ, tylko, kiedy załoga jest zgrana i polega na sobie, bezpiecznie dotrze do celu. Następnego dnia uczestniczki budowały „łodzie wartości”. Podobnie jak budynek musi mieć solidne fundamenty, tak samo trzeba zatroszczyć się o to, czym kierujemy się w życiu. Później załoga wypłynęła w kilka rejsów. Pierwszy polegał na łowieniu ryb, w których ukryte były imiona uczestniczek. Naśladując św. Piotra załoga „łowiła” ludzi, za których się modliła. Druga wyprawa była do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Tam dziewczynki odwiedziły pensjonariuszy, umilając im czas śpiewem i graniem na skrzypcach. Ostatnia podróż była najtrudniejsza. Dziewczynki razem z opiekunami w „4 łodziach płynęły” po ogrodzie sióstr, próbując odczytać znaki i rozwiązać zadanie, aby odkryć skarb, który został odnaleziony w kaplicy. Kulminacją rejsu była Eucharystia i adoracja. Był również czas na spotkanie z Matką Kapitana podczas różańca. Wieczorem zmęczona załoga mogła odpocząć podczas gier integracyjnych na placu zabaw. Ostatniego dnia załoga – jak na marynarzy przystało - wstała wcześnie rano, aby uczestniczyć we Mszy św. w kaplicy z siostrami. Na zakończenie odbył „egzamin na sternika”. Dziewczynki sprawdziły wiedzę zdobytą podczas rekolekcji rozwiązując quiz przy pomocy aplikacji quizizz.

 


Starsza grupa „wypłynęła w rejs” 17-19 maja 2019 r. Załoga była niewielka, ale bardzo gorliwa: 6 dziewczyn oraz s.M. Celestyna,. W piątek wieczór załoga rozpoczęła od przygotowań do podróży. Oczyściła serca w sakramencie pokuty i pojednania i rozmawiała z Kapitanem podczas adoracji. Był również czas na poznanie siebie. Następnego dnia uczestniczki, po konferencji porównującej życie ludzkie do łodzi – podobnie jak młodsza grupa – budowały łodzie wartości. Po skończonej pracy, załoga wyruszyła w pierwszy rejs do kościoła św. Józefa, aby tam podczas adoracji porozmawiać z Kapitanem. Po powrocie dziewczyny przygotowały obiad. Po posiłku. Kolejna wyprawa: escape room, a raczej escape garden, ponieważ zajęcia odbywały się w ogrodzie. Załoga, aby odnaleźć skarb, musiała rozwiązywać ukryte zagadki. Rozwiązanie każdego zadania prowadziło do miejsca, gdzie było ukryte kolejne. Podczas „rejsu” załoga musiała wykazać się nie tylko spostrzegawczością i sprytem, ale również umiejętnością współpracy. Zadania nie były proste. Między innymi trzeba było rozszyfrować kody QR, odczytać język migowy, rozwiązać bezbłędnie cyfrowy quiz biblijny, a także znaleźć sposób na odczytanie hasła napisanego niewidzialnym piórem. Na koniec rejsu – podobnie jak młodsza grupa – załoga przystąpiła do „egzaminu na sternika”. Wieczorem odbyły się warsztaty taneczne prowadzone przez Grupę Lednicką, w ramach przygotowań do wyjazdu na czuwanie nocne. Rekolekcje były przepełnione modlitwą. Załoga dwa razy dziennie spotykała się z Kapitanem podczas liturgii godzin. Był także różaniec i medytacja biblijna o spotkaniu Zmartwychwstałego Pana nad Jeziorem Galilejskim. W niedzielę dziewczyny uczestniczyły we Mszy św. z osobami starszymi. Przygotowały oprawę muzyczną pięknym śpiewam i grą na skrzypcach. Po liturgii pomogły zawieść pensjonariuszy do pokoi.
Rekolekcje szybko minęły. Uczestniczki wyjechały do domu z wdzięcznością i oczekiwaniem na kolejne spotkania.

 

 

 

s.M. Celestyna Graczyk