„Despacito” pielgrzymkowo czyli piosenka „Zdrowaś Mario” hitem
„Despacito” pielgrzymkowo czyli piosenka „Zdrowaś Mario” hitem

Pielgrzymkowa przeróbka wakacyjnego hitu „Despacito”, napisana i wykonywana na Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej przez s. Janinę Kaczmarzyk, Magdalenę Ojak i ks. Jakuba Bartczaka oraz członków grupy 21. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, obiegła nie tylko całą Polskę (ponad półtory milona wyświetleń).


Korzystanie z popkultury to po prostu reakcja na znaki czasu. Ewangelizując, odwołujemy się do tego, na co reaguje też młodzież – mówi w rozmowie z KAI s. Janina Ojak, jedna z autorek piosenki pielgrzymkowej ułożonej do melodii przeboju „Despacito” Luisa Fonsi. Utwór, który powstał we wrocławskiej grupie pielgrzymkowej po ŚDM, w ciągu dwóch dni niespodziewanie zyskał ogromną popularność w mediach.

 

– To także rodzaj inkulturacji, która dotyczy nie tylko dalekich krajów misyjnych, ale i nas: także tu musimy szukać sposobów dotarcia do tych, którzy są daleko od Pana Boga – mówi ks. Zbigniew Kowal, duszpasterz młodzieży archidiecezji wrocławskiej, który także bierze udział w pielgrzymce. Podobnie jak autorki piosenki, s. Janina i Magda Ojak, uważa, że niespodziewana popularność pielgrzymkowego coveru to okazja do ewangelizacji i przełamywania stereotypów dotyczących wiary i Kościoła, jakie panują wśród młodych.

 

„Każdego roku przygotowuje się piosenkę maryjną na modną, wpadającą w ucho melodię, żeby przyjemniej się szło. Tak samo w tym roku chciałyśmy ułatwić nam wszystkim pielgrzymowanie” – wyjaśnia s. Janina. Jak mówią obie autorki pielgrzymkowego hitu, po utwór „Despacito” sięgnęły ze względu na jego popularność i rytm, który pasował do pielgrzymkowej wędrówki. Medialna dyskusja i popularność pielgrzymkowego coveru, przekroczyła ich najśmielsze oczekiwania.

 

Magda Ojak i s. Janina Anna Kaczmarzyk opowiadają o okolicznościach powstania pielgrzymkowego (i nie tylko) hitu.

 

Za: ekai.pl

 

Informacje o utworze i pielgrzymach można znaleźć m.in. na portalach ekai.pl, aleteia.org, deon.pl, stacja7.pl, wiara.pl, telewizjarepublika.pl, na ten temat pisał także Wprost, Onet czy Wirtualna Polska, a nawet plotkarski portal pudelek.pl